Conference Committees

Steering Committee
Seong-Whan Lee (Korea University, Korea)
Cheng-Lin Liu (Chinese Academy of Sciences, China)
Sankar K. Pal (Indian Statistical Institute, India)
Tieniu Tan (Chinese Academy of Sciences, China)
Yasushi Yagi (Osaka University, Japan)

General Chairs
Reinhard Klette (Auckland University of Technology, New Zealand)
Brendan McCane (University of Otago, New Zealand)
Umapada Pal (Indian Statistical Institute, India)

Program Chairs
Gabriella Sanniti di Baja (Institute of High Performance Computing and Networking, Italy)
Palainhnokote Shivkumar (University of Malaya, Malaysia)
Liang Wang (Chinese Academy of Sciences, China)

Publication Chair
Weiqi Yan (Auckland University of Technology, New Zealand)

International Liaison Chairs
Chokri Ben Amar (University of Sfax, Tunisia) - Africa
Wang Han (Nanyang Technology University, Singapore) - Asia
Edwin Hancock (University of York, United Kingdom) - Europe
Anil K. Jain (University of Michigan, United States) - North America
Domingo Mery (Pontificia Univerisdad Catolica, Chile) - Latin America

Workshop Chairs
Michael Cree (University of Waikato, New Zealand)
Fay Huang (National Ilan University, Taiwan)
Junsong Yuan (State University of New York at Buffalo, United States)

Tutorial Chairs
Michael Blumenstein (University of Technology Sydney, Australia)
Yukiko Kenmochi (French National Centre for Scientific Research, France)
Ujjwal Maulik (Jadavpur University, India)

Sponsorship Chair
Koichi Kise (Osaka University, Japan)

Exhibition/Demo Chairs
Patrice Delmas (University of Auckland, New Zealand)
Yue Lu (East China Normal University, China)
Partha Pratim Roy (IIT Rookey, India)

Local Organising Chair
Martin Stommel (Auckland University of Technology, New Zealand)

Organising Committee
Tapabrata Chakraborty (University of Otago, New Zealand)
Gisela Klette (Auckland, New Zealand)
Minh Nguyen (Auckland University of Technology, New Zealand)

Web Manager
Andrew Chen (University of Auckland, New Zealand)